Infrastruktúra, gazdaság

Akadálymentesített


Infrastruktúra, gazdaság


Gazdasági élet

A község ma is mezõgazdasági jellegû, így a lakosság megélhetését elsõsorban ennek ágai, a növénytermesztés és az állattenyésztés biztosítja. Ma is mûködik a korábban említett szövetkezetek egyesülésébõl létrejött Rákóczi MgTsz, mely 1993-tól Rákóczi Gazdaszövetkezetként mûködik tovább. Jelenleg itt kb. 50 fõt foglalkoztatnak.
Kevesen ingáznak a járási székhelyre, Berettyóújfaluba, ahol az Ipari Parkban, a Kórházban és néhány magánvállalkozónál dolgoznak. Kis létszámban Biharkeresztesre járnak a határõrséghez, valamint az Építõipari Kft-hez.
Munkahely-teremtési lehetõségek közül elsõsorban a feldolgozóipar, a könnyûipar (pl. nõi munkaerõt foglalkoztató varrás) jöhet szóba, kisebb létszámú üzemekkel. A kereskedelem értékesítési oldalán (különösen élelmiszer, napi cikkek) már bizonyos versenyhelyzet is kialakult. A felvásárlási oldalon viszont még van szabad kapacitás, ugyanez elmondható a szolgáltatási szférában is.


Infrastruktúra

A községben az 1980-asévekben jelentõs számú lakóház épült. A település 19 utcáján 563 lakóház osztozik. Az utóbbi egy-két évtizedben épült épületek modernek. A vízzel, villannyal, vezetékes gázzal és a telefonkészülékkel rendelkezõ háztartások száma az utóbbi évben tovább emelkedett. A villany- és ivóvízhálózat az egész falura kiterjed. Az utcák 100 %-ban szilárd burkolatúak. A járdák az egész falut behálózzák.
A közintézmények állaga jó, felújításuk folyamatosan történik.
A községben a hajdúdorogi Egyetértés COOP és két magánvállalkozó is üzemeltet vegyesboltot, valamint két vendéglátó-ipari egység áll a vendégek rendelkezésére.
Egy Tüzép telep is található a településen.
A lakosság egyéb irányú ellátását biztosítja a postahivatal, a takarékszövetkezet, a gázcsere-telep, a vízmû. A kommunális szilárd hulladék elszállítása hetente egy alkalommal a Bihari Szilárd Hulladéklerakó és Hasznosító Társulás által történik. A folyékony hulladék elhelyezés, illetve kezelés csak részben megoldott.
Az utóbbi idõben nõtt a zöldterületek, közterületei parkok száma is. A község területén 12.000 m2 park van. 1992-ben került átadásra a Váncsod-Gáborján összekötõ útszakasz, ezáltal megszûnt a település további fejlõdését hátráltató zsáktelepülés jellege.